Foil Clinic 2 – Czego potrzebujesz, żeby zacząć?
Jaki jest odpowiedni poziom do rozpoczęcia przygody z foilem? Nie jest to takie jednoznaczne…
 
Im więcej umiemy i im lepiej panujemy nad latawcem, tym łatwiej przyjdzie nam nauka. Minimum naszych umiejętności, poza pływaniem na twintipie, raczej nie ma. Warto jednak poświęcić trochę czasu na doszlifowanie kilku elementów. Jakie dokładnie?

Co musisz umieć, żeby zacząć pływać na foilu?

Warto, żeby w Twoim repertuarze znalazły się:
 
✅ switch – pomoże w pierszwych zwrotach na foilu
 
✅ kiteloopy – przydadzą się, aby wystartować w bardzo słabym wietrze oraz by utrzymać napiecie na linkach spływając z wiatrem. Uratują również latawiec w wielu sytuacjach 😉
 
✅ lightwind restart – skoro na foilu pływamy w słabym wietrze, to jest to chyba oczywiste 😉 Tutorial na ten temat znajdziesz tutaj!
 
✅ reakcja na przepadanie latawca – szybkie wyostrzenie, gdy luzują się linki, skręcenie latawca tak, aby pozostał w oknie wiatrowym i nabrał mocy, czy też odpuszczenie baru, gdy latawiec backstalluje.

Warunki do nauki foila

Prawdopodobnie o foilu pomyślicie dopiero wtedy, kiedy warunki nie pozwolą Wam pływać na twintipie. Wtedy nerwowo zacznie szukać instruktora, chcąc zacząć naukę… To błąd! Uczenie się w wietrze poniżej 10 wezłów będzie dużo trudniejsze, niż np. przy 12-16 knt, a to może Was zniechęcić. Dużo lepiej podjąć pierwsze próby, gdy latawiec stoi stabilnie w powietrzu. Dopiero gdy opanujemy podstawy, możemy szlifować pływanie w bardzo słabym wietrze. Powiedziałbym, że idealny wiatr na początek to taki 10-18 knt. Oczywiście, wiele zależy również od naszego poziomu, akwenu i zafalowania…

Jaki sprzęt na początek?

Jeżeli chodzi o latawce, to tu dobór rozmiaru będzie zależał w głównej mierze od naszych umiejętności. Im więcej umiemy, tym mniejszego latawca będziemy mogli używać. Zakładając przykładowo wagę 75 kg. i średnie umiejętności, pokuszę się o taki przedział wiatrowo-rozmiarowy na początek:
 
👉 5-12knt – 15m
👉 10-16knt – 12m
👉 14-20knt – 9m
👉 18knt+ – 7m

Co dalej?

Jeśli mamy już odpowiednie warunki, umiejętności i sprzęt, to możemy przejść do nauki startów. Ale o tym opowiemy w kolejnym tutorialu naszej serii FOIL CLINIC! Jeśli jeszcze nie widzieliście pierwszego odcinka, to polecamy nadrobić zaległości, żeby zgłębić podstawy i zrozumieć działanie foila. Znajdziecie go tutaj.

 
A jeśli chcecie przejść do praktyki i potrenować z nami na wyjazdach, to zapraszamy m.in. na Kitesafari i do Brazylii. Szczegóły w zakładce wyjazdy.