Foil Clinic I – działanie, dobór i ustawienie sprzętu

Ogromną rolę w naszym progresie na foilu odgrywa dobór sprzętu. I to zarówno na początku naszej przygody, jak i później na dalszych jej etapach. Pierwsze próby na sprzęcie dla zaawansowanych mogą nas skutecznie zniechęcić do tej odmiany kitesurfingu. Szkoda by było z tego rezygnować szczególnie, że jest to zupełnie inny rodzaj pływania! Foil umożliwi nam zabawę w warunkach, w których do tej pory leżeliśmy na plaży.

Wybierając nasz sprzęt na początek warto zadbać o:
– dużą deskę, wyporną lub z dużą powierzchnią – 140cm+, najlepiej z mocno zagiętym dziobem, który uchroni nas od nurkowania pod wodę,
– spore przednie skrzydło – 800-1200cm2, najlepiej o przeznaczeniu freeridowym, które nie będzie zbyt szybkie,
– duży stabilizator – 250cm2+,
– krótki maszt 40-50cm (taki prawdopodobnie będzie nam potrzebny na pierwsze kilka godzin pływania).

W przypadku fiola dobór pierwszego sprzętu to trudna sztuka, bardzo dużo zależy od naszych umiejętności. Dla jednych bardzo początkujący sprzęt będzie się sprawdzał przez wiele godzin, innym bardzo szybko się znudzi. Dlatego jeżeli jesteśmy zaawansowani w innych formach kitesurfingu, warto pomyśleć o kilku godzinach lekcji zamiast kupować sprzęt który będziemy chcieli zmienić po +/-5 godzinach.

Żeby dobrze dobrać i ustawić sprzęt warto zrozumieć, jak działa fiol. O tym wszystkim opowiemy w pierwszym tutorialu z nowej serii. Zapraszam.